3 czerwca 2024

Leasing samochodu na firmę jednoosobową - co warto wiedzieć?

Leasing samochodu na firmę jednoosobową - co warto wiedzieć?

Udostępnij:

Zakładając firmę, przedsiębiorca musi zaopatrzyć swoją nową działalność we wszystko, co potrzebne do jej profesjonalnego i kompleksowego prowadzenia w kolejnych miesiącach i latach. Jednym z podstawowych narzędzi, w oparciu o które pracują współczesne firmy, jest samochód osobowy. Jednoosobowa firma wcale nie musi dokonywać zakupu samochodu na własność - jak najbardziej może bowiem wziąć go w leasing! Dzięki temu rozwiązaniu nie ma potrzeby zaciągania kosztownego kredytu ani angażowania środków pieniężnych pochodzących z prywatnych oszczędności. Sprawdźmy, co koniecznie powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca prowadzący działalność jednoosobową, zanim zdecyduje się na wzięcie w leasing firmowego pojazdu.

Legend

Spis treści

  • Leasing w jednoosobowej działalności gospodarczej a kwestie podatkowe

  • Leasing a podatek dochodowy. Jakie limity obowiązują?

  • Leasing a podatek VAT

  • Leasing na firmę jednoosobową. Dlaczego to się opłaca?

  • Usługa skrojona na miarę potrzeb współczesnej firmy

Leasing w jednoosobowej działalności gospodarczej a kwestie podatkowe

Leasing to znana i chętnie wybierana przez polskich przedsiębiorców forma finansowania floty samochodowej. Charakteryzuje się jasnymi zasadami, dobrą dostępnością także dla jednoosobowych firm oraz istotnymi korzyściami podatkowymi, które doceniają zwłaszcza młodzi, dopiero rozwijający swoją profesjonalną działalność przedsiębiorcy.

Większość polskich firm decyduje się na leasing operacyjny. Jest to jedna z dwóch, obok leasingu finansowego, dostępnych odmian tej formy finansowania floty samochodowej. Wzięcie samochodu w leasing operacyjny polega na użyczeniu przedsiębiorcy pojazdu przez firmę leasingową.

W zamian za możliwość jego użytkowania w ramach prowadzonej przez siebie działalności, przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania na rzecz leasingodawcy co miesiąc tzw. raty leasingu. Przez cały okres obowiązywania umowy właścicielem samochodu pozostaje firma, która użyczyła klientowi pojazdu - znajduje się on w jej ewidencji środków trwałych i nie wchodzi w skład majątku firmy leasingobiorcy. Po zakończeniu umowy leasingu samochodu osobowego, będące jej przedmiotem auto może zostać wykupione - wykup samochodu nie zawsze jest jednak obowiązkowy.

Z operacyjnym leasingiem samochodu wiąże się szereg korzyści dla leasingobiorców. Firma może bowiem korzystać z szeregu udogodnień podatkowych - m. in. obniżenia kosztów uzyskania przychodu oraz korzystnego rozliczenia podatku VAT. Oto najważniejsze udogodnienia podatkowe, z których mogą skorzystać także przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą!

Leasing a podatek dochodowy. Jakie limity obowiązują?

Każda korzystająca z leasingu firma ma możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków, jakie ponosi w związku z korzystaniem z umowy leasingowej. Ich wysokość może się jednak różnić w zależności od wartości początkowej samochodu.

I tak, dla pojazdów osobowych o wartości do 150 tys. zł netto dla aut spalinowych i hybrydowych i do 225 tys. zł netto dla samochodów elektrycznych, możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu 100% czynszu inicjalnego. Jest to tzw. opłata wstępna, którą firma wpłaca na samym początku korzystania z leasingu. Oprócz niej, możliwe jest także zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu 100% wysokości rat leasingowych uiszczanych co miesiąc.

Dla pojazdów, których wartość przekracza wskazane powyżej limity, obowiązuje natomiast zasada proporcjonalności. Kwota, którą firma może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu jest ustalana wprost proporcjonalnie do tego, jak kwota limitu ma się do wartości samochodu osobowego.

Leasing a podatek VAT

W przypadku leasingu operacyjnego obowiązuje stawka podatku VAT 23%. Jest on doliczany zarówno do opłaty wstępnej, jak i do miesięcznej raty leasingowej. Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT mają możliwość odliczenia podatku VAT. W jakiej wysokości będą mogli to zrobić, zależy jednak od sposobu, w jaki jest wykorzystywane auto w ramach prowadzonej działalności.

100% wartości podatku VAT można odliczyć jedynie w sytuacji, kiedy leasingowany samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na jego wykorzystywanie zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych, będą mieli możliwość odliczenia 50% podatku VAT. Pozostała, nieodliczona połowa może zostać natomiast zaliczona w koszty uzyskania przychodu.

Leasing na firmę jednoosobową. Dlaczego to się opłaca?

Leasing jest bardzo popularną formą finansowania floty samochodowej nie tylko ze względu na związane z nim korzyści podatkowe. Firmy chętnie po niego sięgają także z powodu wygody, jaką zapewnia ta usługa. 

W ramach leasingu przedsiębiorca otrzymuje bowiem nie tylko niezbędne do wykonywania swojej pracy pojazdy, lecz może także liczyć na profesjonalne wsparcie leasingodawcy w zakresie zarządzania flotą samochodową. Dzięki temu może zająć się tym, co potrafi najlepiej, czyli prowadzeniem i rozwijaniem swojej działalności. Za związane z opieką nad samochodami czynności odpowiedzialna będzie natomiast firma leasingowa, która otoczy flotę profesjonalną opieką, wspierając przedsiębiorcę w całym złożonym i skomplikowanym procesie zarządzania nią. 

Co więcej, klient może liczyć także na wsparcie leasingodawcy w samym procesie budowania od podstaw swojej floty - doświadczeni pracownicy firmy leasingowej doradzą mu, które pojazdy wybrać, aby nowo utworzona flota w pełni zaspokoiła bieżące potrzeby biznesowe przedsiębiorstwa.

Usługa skrojona na miarę potrzeb współczesnej firmy

Oferowany dla przedsiębiorców leasing jest usługą skrojoną na miarę ich indywidualnych potrzeb. Zarówno związane z nim wydatki, jak i dodatkowe usługi mogą bowiem zostać dostosowane do wymagań każdego klienta. Dotyczy to zarówno wysokości samej opłaty wstępnej, którą można dopasować do możliwości finansowych firmy, jak i comiesięcznych opłat. 

Umowę na leasing można zawrzeć na czas dostosowany do preferencji przedsiębiorstwa, jego aktualnych możliwości finansowych oraz planowanych perspektyw rozwoju. Zastanawiając się nad czasem trwania umowy leasingu, warto mieć jednak świadomość, że im będzie on dłuższy, tym niższe będą związane z nim opłaty. 

W ramach leasingu firmy mogą skorzystać z pakietów dodatkowych usług, dzięki którym korzystanie z leasingu staje się jeszcze wygodniejsze i mniej angażujące pod względem czasowym. Większość firm leasingowych posiada kilka gotowych pakietów usług, co pozwala dostosować ich specyfikę i koszty do możliwości i potrzeb każdego klienta.

Sprawdź również: Leasing operacyjny a leasing finansowy - sprawdź podstawowe różnice

Tagi