1 lutego 2024

Efektywne zarządzanie flotą samochodową - zasady i zalety outsourcingu

Efektywne zarządzanie flotą samochodową - zasady i zalety outsourcingu

Udostępnij:

Zarządzanie firmową flotą samochodową to spore wyzwanie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm zamiast zajmować się tym samodzielnie, decyduje się na oddelegowanie wszystkich związanych z zarządzaniem flotą działań zewnętrznej firmie. Korzystając z usług outsourcingowych, zmniejsza się bowiem zakres obowiązków ciążących na przedsiębiorstwie i jej pracownikach, przy jednoczesnej poprawie jakości i efektywności zarządzania flotą pojazdów. Jak to wygląda i działa w praktyce?

Legend

Spis treści

  • Na czym polega outsourcing zarządzania flotą samochodową?

  • Zarządzanie flotą samochodową realizowane przez zewnętrzną firmę. Jak to wygląda w praktyce?

  • Dlaczego warto powierzyć zarządzanie flotą pojazdów firmie z zewnątrz?

Na czym polega outsourcing zarządzania flotą samochodową?

Zarządzanie flotą samochodową stanowi istotny element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Optymalizacja działań w tym zakresie przynosi firmie szereg korzyści w postaci oszczędności czasu i obniżeniu kosztów, gwarantuje także efektywne, zgodne ze współczesnymi standardami zarządzanie pojazdami wchodzącymi w skład firmowej floty samochodowej. To klucz do tego, aby pojazdy były zawsze gotowe do pracy, spełniały warunki określone w przepisach, a także efektywnie pracowały na rzecz firmy, przyczyniając się do stałego zwiększania jej dochodów.

Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie firmy, które dysponowały własną flotą pojazdów, musiały we własnym zakresie zatroszczyć się o zarządzanie nią. W tym celu najczęściej zatrudniały specjalistów lub wyznaczały do tego zadania swoich pracowników. Wraz z postępem technologicznym, w ręce przedsiębiorstw trafiło także specjalistyczne oprogramowanie przeznaczone do zarządzania firmowymi pojazdami. Jego obsługa wiązała się jednak z dodatkowymi obowiązkami, koniecznością opłacenia wykwalifikowanych pracowników oraz samym zakupem i obsługą techniczną systemów informatycznych.

Dziś zarządzanie flotą samochodową może wyglądać zupełnie inaczej. Wszystkie związane z nim obowiązki mogą być bowiem z powodzeniem realizowane przez zewnętrzną firmę, w ramach usług outsourcingowych. To bardzo korzystne, doceniane już przez wiele przedsiębiorstw rozwiązanie, które zdejmuje z ich barków szereg złożonych, skomplikowanych i wymagających pod względem czasowym oraz finansowym obowiązków związanych z obsługą floty pojazdów. 

Zarządzanie flotą samochodową realizowane przez zewnętrzną firmę. Jak to wygląda w praktyce?

Outsourcing zarządzania flotą samochodową często bywa łączony z samym procesem wyboru sposobu finansowania firmowych pojazdów i świadczony przez firmę, która zajmuje się pozyskaniem najkorzystniejszej dla firmy formy finansowania floty. To doskonała opcja, która pozwala jednocześnie wyposażyć firmę w idealnie dostosowane do jej potrzeb pojazdy oraz zapewnić nowej flocie profesjonalne zarządzanie w ramach usług outsourcingowych przez cały okres współpracy.

Doświadczeni doradcy firmy outsourcingowej uważnie zapoznają się z potrzebami klienta, poznając m. in. planowane przeznaczenie poszczególnych pojazdów i profil pracowników, przez których będą użytkowane. Wraz z klientem ustalają, czy pojazdy mają służyć jedynie do pracy, czy stanowić także dodatek motywacyjny dla pracownika, a także jaki przewidywany jest ich roczny przebieg. Kluczem do zaprezentowania najlepszej oferty jest także jej dostosowanie do budżetu klienta.

Po zapoznaniu się z potrzebami klienta firma prezentuje mu różne sposoby finansowania floty samochodowej, z uwzględnieniem zakupu pojazdów na własność, leasingu operacyjnego i finansowego, zakupu na kredyt, a także wynajmu długoterminowego, który aktualnie jest jedną z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców form pozyskiwania firmowej floty samochodowej. Dzięki negocjacjom doradców klient uzyskuje najkorzystniejsze warunki najmu i możliwość rozwijania swojego biznesu bez obaw o przestoje w pracy czy utratę mobilności.

Wynajem długoterminowy pozwala na wypożyczenie wybranych pojazdów przez czas powyżej 12 miesięcy – w większości przypadków umowy są zawierane na 2-3 lata. W tym czasie firma korzysta z wynajętych pojazdów, jak z własnych. Jednym obowiązkiem, jaki na niej ciąży, jest konieczność opłacenia miesięcznego abonamentu, ustalonego na samym początku współpracy i niezmiennego przez cały okres obowiązywania umowy. Co istotne, wynajem nie obciąża biznesu, gdyż poza ratami miesięcznymi nie wpływa na wskaźnik zadłużenia i co za tym idzie, firma nadal ma możliwość pozyskania zewnętrznego dofinansowania inwestycji.

Dlaczego warto powierzyć zarządzanie flotą pojazdów firmie z zewnątrz?

Oprócz samego kosztu korzystania z wynajętego pojazdu, abonament zawiera także ubezpieczenie, koszty napraw, przeglądów technicznych, zakupu części zamiennych, wymiany opon, assistance i wiele innych. Zawarte są w niej także usługi zarządzania flotą samochodową, które pozwalają na efektywne zarządzanie pojazdami wykorzystywanymi do prowadzenia działalności gospodarczej. Zarządzanie flotą jest realizowane przez doświadczonych ekspertów z branży motoryzacyjnej w oparciu o sprawdzone rozwiązania. 

Opieka nad firmowymi samochodami staje nie tylko efektywniejsza, skuteczniejsza i realizowana w zgodzie ze współczesnymi standardami, lecz firma może liczyć również na oszczędność czasu pracowników, ograniczenie wydatków związanych z zarządzaniem pojazdami, a także obniżenie kosztów obsługi floty samochodowej. Outsourcing zarządzania flotą samochodową zapewnia jej także skuteczne wsparcie w zakresie korzystnej finansowo sprzedaży dotychczasowych pojazdów flotowych i przygotowanie do budowy nowej floty w oparciu o wynajem.

Zarządzanie firmowymi pojazdami przy wsparciu zewnętrznej firmy to także szansa na poznanie najkorzystniejszych, aktualnie dostępnych form finansowania floty oraz wybór tej najlepiej odpowiadającej indywidualnym potrzebom przedsiębiorstwa. Wszystko to bez odwiedzania dziesiątek salonów samochodowych, porównywania ze sobą aktualnych ofert firm leasingowych i wczytywania się w szczegóły umów. Firma świadcząca usługi outsourcingowe w zakresie zarządzania flotą samochodową, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu jest w stanie przygotować kompleksową ofertę samochodów flotowych, perfekcyjnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Tagi