19 marca 2024

Auto w abonamencie - czy to się opłaca?

Auto w abonamencie - czy to się opłaca?

Udostępnij:

Wyposażenie firmy w pojazdy to wymagające, odpowiedzialne i kosztowne przedsięwzięcie. Flotę samochodową można dziś sfinansować posiłkując się różnymi metodami – od leasingu, poprzez kredyt i zakup samochodów za gotówkę, na wynajmie długoterminowym kończąc. Ta ostatnia opcja, mimo że najmłodsza, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców. Zyskała ich uznanie transparentnością kosztów, elastycznością oraz minimalnymi wymaganiami, jakie należy spełnić, aby z niej skorzystać. Sprawdźmy, czy auto w abonamencie jest takie opłacalne, jak wygląda!

Legend

Spis treści

  • Na czym polega usługa auto w abonamencie? Co warto o niej wiedzieć?

  • Wynajem długoterminowy a koszty utrzymania floty samochodowej

  • Auto w abonamencie a oszczędność pieniędzy

  • Wynajem długoterminowy a oszczędność czasu

Na czym polega usługa auto w abonamencie? Co warto o niej wiedzieć?

Auto w abonamencie to jeden z dostępnych obecnie sposobów finansowania firmowej floty samochodowej. Usługa ta jest skierowana głównie do klientów biznesowych, którzy właśnie stoją przed wyzwaniem budowania od podstaw swojej floty pojazdów. Z pomocą przychodzi im wynajem długoterminowy, w ramach którego mogą stworzyć tabor pojazdów w oparciu o nowoczesne samochody.

W ramach wynajmu długoterminowego firma może wynająć dowolną liczbę pojazdów, idealnie dostosowanych do własnych potrzeb oraz specyfiki prowadzonego przez siebie biznesu. Samochody są nowe i gotowe do pracy – posiadają ubezpieczenie, aktualne badania techniczne, opony dostosowane do aktualnej pory roku oraz wszystko, co niezbędne, aby można było od razu wyruszyć nimi w drogę. 

Auto w abonamencie można wynająć na czas od 1 roku do nawet 5 lat, w zależności od potrzeb firmy – to ona bowiem decyduje, na jak długo podpisze umowę i przez jaki czas będzie korzystała z wybranych pojazdów. Co dzieje się natomiast, kiedy zobowiązanie wygaśnie? W przeciwieństwie do leasingu, przedsiębiorca nie ma obowiązku wykupu użytkowanych przez siebie aut. Zamiast tego, zwraca je do wypożyczalni. Współpracę może natomiast kontynuować w oparciu o nową umowę oraz nowe, jeszcze lepiej dostosowane do aktualnych potrzeb pojazdy.

Wynajem długoterminowy a koszty utrzymania floty samochodowej

Auto w abonamencie to usługa posiadająca sporo zalet, o czym szybko przekonują się firmy, które zdecydowały się sprawdzić ją w praktyce. Na czele docenianych przez nie korzyści stoi przejrzystość kosztów. Klienci korzystający z auta w abonamencie są zobowiązani do uiszczenia dwóch opłat – jednorazowej wpłaty własnej oraz comiesięcznego abonamentu, który pozostaje niezmienny przez cały czas obwiązywania umowy.

Abonament nie jest jednak tym samym, co standardowa rata leasingu. Oprócz opłaty za samo korzystanie z użyczonego przez wypożyczalnię pojazdu, zawiera bowiem szereg dodatkowych, istotnych wydatków, które ponosi każda firma dysponująca swoją flotą pojazdów. Są to m. in. koszty ubezpieczenia samochodu, okresowych przeglądów technicznych, napraw i zakupu części zamiennych, assistance, pojazdów zastępczych, a także sezonowej wymiany opon.

Kluczowa różnica pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym auta polega na tym, że to wypożyczalnia, a nie klient, reguluje te opłaty oraz czuwa nad wszystkimi czynnościami związanymi z ich uiszczaniem. Taka specyfika usługi sprawia, że korzystająca z niej firma może z dużą dokładnością oszacować miesięczny koszt utrzymania swojej floty, co w dzisiejszych czasach docenia zdecydowana większość, liczących się z wydatkami przedsiębiorców.

Auto w abonamencie a oszczędność pieniędzy

Wynajem długoterminowy jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych finansowo sposobów na stworzenie od podstaw firmowej floty pojazdów. Nie wiążą się z nim bowiem tak wysokie, obciążające budżet przedsiębiorstwa wydatki, jak chociażby zakup pojazdów za gotówkę, czy obarczone znacznym ryzykiem zmian wysokości stóp procentowych raty kredytów. W przeciwieństwie do leasingu, firma nie musi uwzględniać w swoim budżecie także wydatków na wykup pojazdów. 

Jedynymi kosztami, jakie ponosi w jego ramach, jest wpłata własna oraz miesięczny abonament, którego wysokość pozostaje stała przez cały okres obowiązywania umowy. Jakby tego było mało, wynajem długoterminowy nie wpływa także negatywnie na samą zdolność kredytową przedsiębiorstwa, które w dalszym ciągu ma możliwość ubiegania się o dofinansowanie planowanych w bliższej lub dalszej przyszłości inwestycji. 

Auto w abonamencie zapewnia także istotne korzyści podatkowe. Od podatku VAT można odliczyć zarówno abonament, jak i koszty eksploatacyjne (np. paliwo, myjnię, płatne parkingi itp.). Największe oszczędności odczują natomiast firmy, które będą wykorzystywały pojazdy wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – w ich przypadku możliwe będzie 100% odliczenia kosztów i 100% odliczenia VAT. Warunkiem, jaki należy spełnić, aby móc z niego skorzystać, jest prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, zgłoszenie samochodu do US na druku VAT-26 oraz utworzenie regulaminu użytkowania pojazdu w firmie. 

Wynajem długoterminowy a oszczędność czasu

Budowanie floty samochodowej w oparciu o usługę auto w abonamencie zapewnia nie tylko korzyści finansowe. To także usługa, która pozwala firmom oszczędzać czas, a także uniknąć problemów związanych z brakiem kompetencji w zakresie obsługi floty samochodowej. W ramach tej usługi każdy klient może bowiem liczyć na fachowe wsparcie ze strony wypożyczalni. Wykwalifikowani pracownicy pomagają nie tylko w doborze odpowiednich, idealnie dostosowanych do bieżących potrzeb firmy pojazdów, lecz także przejmują na siebie większość związanych z zarządzaniem flotą obowiązków.

Istotną zaletą, która wynika wprost ze specyfiki wynajmu długoterminowego, jest elastyczny charakter tej usługi. To firma decyduje, na jak długo zawrze umowę i tym samym może dostosować czas jej trwania do własnych potrzeb oraz kierunku planowanego rozwoju. Nie oznacza to jednak, że przez cały czas jej trwania jest ograniczona wyłącznie do wybranych na samym początku pojazdów! 

W sytuacji, kiedy wzrośnie zapotrzebowanie na jej usługi i tym samym firma będzie wymagała dodatkowych pojazdów, w ramach usługi auto w abonamencie ma możliwość tymczasowego powiększenia swojej floty. Wynajem długoterminowy w żaden sposób nie ogranicza więc dalszego rozwoju firmy, a wręcz przeciwnie – sprzyja mu, elastycznie dostosowując się do jej bieżących potrzeb.  

Tagi