18 kwietnia 2024

Auto na abonament - na czym to polega?

Auto na abonament - na czym to polega?

Udostępnij:

W dzisiejszych czasach ogromną popularnością cieszą się usługi abonamentowe. W ich ramach w zamian za co miesięczną płatność można do woli korzystać z konkretnych rozrywek i świadczeń. Nie każdy jednak wie, że dotyczyć to może także samochodów, a konkretnie ich wynajmu. Auto na abonament do coraz popularniejsza, zwłaszcza wśród przedsiębiorców usługa, która pozwala korzystać z nowych samochodów, płacąc miesięczną opłatę nazywaną abonamentem. Sprawdźmy, na czym polega na usługa, do kogo jest skierowana i dlaczego to właśnie ją warto wybrać na formę finansowania floty samochodowej!

Legend

Spis treści

  • Samochód w abonamencie. Kto może wynająć auto na abonament?

  • Auto na abonament dla firmy. Na czym to polega?

  • Ile kosztuje wynajem auta na długi termin? Jakie dodatkowe opłaty zawiera abonament?

  • Czy wynajem auta na abonament wiąże się z koniecznością jego wykupu?

Samochód w abonamencie. Kto może wynająć auto na abonament?

Z wynajmu długoterminowego obecnie najczęściej korzystają firmy i to właśnie w środowisku biznesowym usługa ta jest najbardziej znana i doceniana. Są to przedsiębiorstwa, których codzienna praca wymaga posiadania własnej, idealnie dostosowanej do potrzeb floty pojazdów.

Można ją od podstaw stworzyć, korzystając właśnie z abonamentu na samochód. Usługa ta z roku na rok zyskuje na zainteresowaniu polskich i europejskich przedsiębiorców, którzy doceniają ją przede wszystkim za transparentność i wysoką przewidywalność kosztów, korzyści podatkowe, a także za dostępne w pakiecie z samochodami usługi dodatkowe. Nie oznacza to jednak, że samochód na abonament może wynająć jedynie firma - na usługę tę mogą się bowiem zdecydować zarówno osoby prywatne, jak i firmy!

Związane z nią korzyści docenią zwłaszcza ci klienci indywidualni, którzy chcą mieć do stałej dyspozycji auto, lecz z różnych powodów nie chcą kupować go na własność. Wynajem samochodu na długi termin da im także możliwość częstego zmieniania pojazdów, testowania nowych modeli oraz jazdy nowym, reprezentacyjnym autem - w ofercie wypożyczalni znajdują się zarówno typowe auta miejskie, jak i luksusowe samochody.

Auto na abonament dla firmy. Na czym to polega?

Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru kilka możliwości zaopatrzenia swojej firmy w niezbędną do pracy flotę pojazdów. Zalicza się do nich m. in. leasing i kredyt samochodowy, samochód można także kupić za gotówkę lub wykorzystać w ramach prowadzonej przez siebie działalności auto prywatne, należące do właściciela firmy lub innej osoby.

Od kilku lat do sposobów finansowania samochodu zalicza się także wynajem długoterminowy, którego grono zwolenników z roku na rok się powiększa. Jest to coraz bardziej popularna i doceniana, zwłaszcza w środowisku biznesowym usługa, która pozwala wynająć auto na określony czas i korzystać ze wszystkich jego dobrodziejstw w swojej firmie.

Auto w abonamencie, bo pod tą nazwą także funkcjonuje wynajem długoterminowy, to nowoczesna usługa skierowana do firm, które z różnych przyczyn nie chcą kupować samochodów na własność. Zamiast tego preferują korzystać z innych, niewymagających tak wysokich nakładów finansowych sposobów finansowania floty. 

Długoterminowy wynajem aut pozwala na wypożyczenie idealnie dostosowanych do potrzeb konkretnego biznesu pojazdów na okres od 12 miesięcy do nawet kilku lat i korzystanie z nich jak z własnych. Wszystko to w zamian za jedną, miesięczną opłatę, nazywaną abonamentem samochodowym, którą można zaliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Ile kosztuje wynajem auta na długi termin? Jakie dodatkowe opłaty zawiera abonament?

W przypadku samochodu na abonament, korzystająca z niego firma lub osoba prywatna jest zobowiazana jedynie do opłacania miesięcznego czynszu. Jest to ustalona z góry kwota, która obowiązuje przez cały okres trwania umowy - z zasady, miesięczne raty nie ulegają zmianom. Taki sposób rozliczania usługi gwarantuje przewidywalność kosztów związanych z utrzymaniem floty samochodowej, a także pozwala na efektywniejsze planowanie budżetu.

Abonament, w przeciwieństwie do raty leasingowej, nie jest jednak opłatą za samo korzystanie z auta. W kwocie tej zawarte są bowiem także dodatkowe koszty, w tym m. in. opłaty za ubezpieczenie OC i AC, assistance, koszty napraw i zakupu części zamiennych, przeglądy techniczne, wymiana opon i inne. W ramach abonamentu klient otrzymuje także profesjonalne wsparcie w zakresie zarządzania flotą samochodową, które jest nieocenione zwłaszcza dla  firm.

Wysokość miesięcznych opłat za wynajem jest ustalana na początku współpracy i zależy od takich czynników, jak m. in. liczba wynajmowanych samochodów, ich klasa, marka, wyposażenie i wiele innych. Doradcy z wypożyczalni pomagają klientom zarówno w dopasowaniu samochodów do ich bieżących potrzeb, jak i w doborze pojazdów do założonego na ten cel budżetu. 

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby stworzona w oparciu o długoterminowy wynajem flota została w przyszłości rozbudowana. W razie wzmożonego zapotrzebowania na swoje usługi, firma może tymczasowo powiększyć ją o nowe pojazdy - wystarczy zgłosić taką potrzebę wypożyczalni, która doradzi, jakie auta wybrać oraz przygotuje aneks do umowy. Elastyczność wynajmu długoterminowego to kolejna, bardzo doceniana przez klientów biznesowych zaleta tej usługi.

Czy wynajem auta na abonament wiąże się z koniecznością jego wykupu?

Większość firm i klientów indywidualnych, którzy do tej pory korzystali z leasingu i teraz rozważają przejście na wynajem długoterminowy auta, zastanawia się, co dzieje się z samochodami po wygaśnięciu umowy. Czy podobnie, jak w przypadku leasingu, klient jest zobowiązany do wykupu na własność auta po zakończeniu współpracy z wypożyczalnią? Okazuje się, że nie!

Po zakończeniu umowy użytkowane w jej ramach samochody po prostu wracają do wypożyczalni. Nie oznacza to bynajmniej, że klient zostaje tym samym pozbawiony dostępu do samochodów! Większość firm po zakończeniu jednej umowy decyduje się bowiem na zawarcie kolejnej. Tym samym zyskuje możliwość zbudowania od podstaw nowej, jeszcze lepiej dostosowanej do swoich bieżących potrzeb floty pojazdów i korzystania z nich przez kolejne lata.

Podsumowując, długoterminowy wynajem pojazdu to nowoczesne rozwiązanie, które docenią zarówno prężnie rozwijające się firmy, które z czasem mogą potrzebować zupełnie innych pojazdów, jak i klienci indywidualni, którzy dzięki niemu mogą cieszyć się nowym autem, bez potrzeby jego kupowania na własność i wiązania się długoletnimi umowami.

Tagi