28 lutego 2024

Wynajem długoterminowy dla firm - sprawdź zalety tego rozwiązania

Wynajem długoterminowy dla firm - sprawdź zalety tego rozwiązania

Udostępnij:

Jeszcze kilkanaście lat temu finansowanie firmowej floty samochodowej było realizowane głównie w oparciu o leasing. Była to najbardziej znana metoda, na którą decydowała się większość polskich przedsiębiorstw. Dziś sytuacja na rynku przedstawia się zgoła inaczej – leasing zyskał bowiem bardzo poważnego konkurenta, którym stał się wynajem długoterminowy. To nowoczesna, skrojona na miarę potrzeb współczesnych firm usługa, która swoimi zaletami zdecydowanie góruje zarówno nad leasingiem, jak i pozostałymi formami finansowania samochodów firmowych. Oto najważniejsze z nich!

Legend

Spis treści

  • Czym jest wynajem długoterminowy? Do kogo jest skierowany?

  • Transparentność i przewidywalność kosztów

  • Profesjonalne zarządzanie flotą samochodową w pakiecie

  • Elastyczność i swoboda w zakresie doboru pojazdów

  • Benefity podatkowe dla korzystających z wynajmu długoterminowego przedsiębiorstw

Czym jest wynajem długoterminowy? Do kogo jest skierowany?

Wynajem długoterminowy, znany pod nazwą auto w abonamencie, to usługa oferowana przez wypożyczalnie samochodów. Jest formą finansowania nowego pojazdu skierowaną głównie do klientów biznesowych – firm stojących przed wyborem i tworzeniem pod podstaw własnej floty samochodowej. Dzięki niej przedsiębiorstwo ma możliwość wynajęcia potrzebnych do pracy pojazdów na określony czas. Umowy w ramach wynajmu długoterminowego są zwykle zawierane na okres od 1 roku do 5 lat.

Decydując się na auto na abonament, firma ma możliwość korzystania z wynajętych w jego ramach pojazdów w zamian za opłacaną co miesiąc ratę oraz jednorazową wpłatę własną uiszczaną na początku współpracy. W przeciwieństwie do raty leasingu, abonament nie jest opłatą za samo korzystanie z pojazdu – zawiera bowiem w sobie szereg innych, istotnych kosztów, które pokrywa wypożyczalnia.

Transparentność i przewidywalność kosztów

Pierwszą zaletą wynajmu długoterminowego i zarazem kluczowym aspektem, który odróżnia go od leasingu, jest sama specyfika abonamentu. W przypadku leasingu, miesięczna rata w większości przypadków obejmuje samo finansowanie, bez żadnych opłat dodatkowych. Opłacany w ramach wynajmu długoterminowego abonament, oprócz płatności za możliwość korzystania z użyczonego pojazdu, zawiera także szereg kosztów dodatkowych. I to nie byle jakich!

Miesięczna rata z tytułu wynajmu długoterminowego obejmuje większość wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Należą do nich m. in. opłaty z tytułu ubezpieczenia, przeglądów technicznych, assistance, napraw i części zamiennych, a także sezonowej wymiany opon. Przedsiębiorstwo jest zobowiązane do opłacania we własnym zakresie jedynie kosztów paliwa, myjni, płatnych parkingów i autostrad. 

Korzystające z wynajmu długoterminowego firmy są więc w stanie z dużą dokładnością oszacować, jaki będzie miesięczny koszt utrzymania ich floty samochodowej. Co za tym idzie, mogą także efektywniej zarządzać swoim budżetem, planować wydatki oraz inwestycje.

Profesjonalne zarządzanie flotą samochodową w pakiecie

Firmy, które posiadają własną flotę samochodową, doskonale zdają sobie sprawę, jak wiele obowiązków wiąże się z jej obsługą. Zarządzanie taborem pojazdów obejmuje m. in. monitorowanie oraz sprawowanie bieżącej kontroli nad samochodami, dbanie o ich utrzymanie w dobrym stanie technicznym, planowanie i zarządzanie czasem pracy kierowców, a także sprawowanie stałej kontroli nad kosztami paliwa i pozostałymi wydatkami. To czasochłonne, odpowiedzialne oraz wymagające odpowiednich kompetencji zadanie, którego realizację można jednak znacząco uprościć.

Firmy, które zdecydowały się na sfinansowanie floty samochodowej wynajmem długoterminowym, w pakiecie z samochodami otrzymują kompleksowe zarządzanie pojazdami. Przez cały okres trwania umowy, pojazdy znajdują się bowiem pod stałą opieką wypożyczalni. Jej dział obsługi klienta i serwis techniczny dbają o to, aby były zawsze sprawne i gotowe do działania w interesie klienta. Dzięki temu firma oszczędza nie tylko cenny czas, ale także pieniądze, które musiałaby przeznaczyć m. in. na zatrudnienie własnego fleet managera, zakup oprogramowania informatycznego do zarządzania flotą oraz systemów niezbędnych do jej monitorowania.

Elastyczność i swoboda w zakresie doboru pojazdów

Wynajem długoterminowy to usługa idealnie skrojona na miarę potrzeb współczesnych przedsiębiorstw, które cenią sobie elastyczność oraz swobodę w podejmowaniu decyzji. Daje im nie tylko możliwość wynajęcia nowych, idealnie dopasowanych do jej wymagań pojazdów na określony czas i tym samym ich sprawdzenia w praktyce, lecz także tymczasowej rozbudowy floty pojazdów w razie zwiększonego zapotrzebowania na jej wsparcie. 

Firmy korzystające z auta w abonamencie nie są także zdane na korzystanie przez wiele lat z tych samych pojazdów, które z czasem przestaną pasować do specyfiki ich działalności biznesowej i wizerunku. W przypadku wynajmu długoterminowego nie ma bowiem obowiązku wykupu samochodu – kiedy umowa wygaśnie, jest on zwracany do wypożyczalni. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że firma pozostanie bez pracujących w jej interesie pojazdów! 

Od razu po wygaśnięciu dotychczasowej umowy wynajmu, klient może bowiem podpisać nową i w jej ramach wyposażyć się w nowe, perfekcyjnie dopasowane do potrzeb swojego biznesu samochody, które będą służyły mu przez kolejne lata. W czasie sezonowo zwiększonego zapotrzebowania na pojazdy, może również rozbudować swoją stałą flotę o dodatkowe samochody, które pozostaną do jego dyspozycji przez kilka tygodni lub miesięcy. Wszystko to szybko, sprawnie oraz w ramach jednej umowy, opartej na tych samych, jasnych i przejrzystych zasadach. 

Benefity podatkowe dla korzystających z wynajmu długoterminowego przedsiębiorstw

Mówiąc o korzyściach, jakie wiążą się z wynajmem długoterminowym, nie sposób nie wspomnieć także o aspektach podatkowych. Firmy korzystające z usługi auto w abonamencie, mają możliwość wrzucenia w koszty prowadzenia działalności gospodarczej miesięcznej raty, a także odliczenia 100% VAT, jeśli samochód ze względu na swoją konstrukcję nadaje się tylko do użytkowania w celach gospodarczych. 

W pozostałych przypadkach również istnieje możliwość odliczenia 100% podatku VAT jednak pod warunkiem, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w firmie, firma prowadzi dla niego kilometrówkę, a auto zostanie zgłoszone do US za pomocą formularza VAT-26. Decydując się na wynajem długoterminowy, firma ma także możliwość odliczenia od kosztów uzyskania przychodu 100% kosztów poniesionych m. in. na zakup paliwa, opłaty parkingowe oraz przejazdy płatnymi drogami.

Tagi