24 października 2023

Auto firmowe na kredyt czy w wynajmie długoterminowym?

Auto firmowe na kredyt czy w wynajmie długoterminowym?

Udostępnij:

Na rynku dostępne są obecnie różne sposoby finansowania firmowego samochodu. Auto swojej firmie można zapewnić nie tylko kupując je na własność, lecz także biorąc je w leasing, kupując na kredyt lub korzystając z wynajmu długoterminowego. Ta ostatnia usługa szczególnie zyskuje na znaczeniu w ostatnich latach i coraz więcej firm uznaje ją za lepszą i korzystniejszą alternatywę zarówno dla leasingu, jak i zakupu na kredyt. W tym artykule powiemy, czym różni się zakup samochodu firmowego na kredyt od jego wynajmu w modelu długoterminowym oraz prześledzimy zalety i wady każdego z tych rozwiązań!

Legend

Spis treści

  • Różne sposoby finansowania firmowego samochodu

  • Firmowe auto na kredyt. Jakie są zalety i wady tego sposobu finansowania firmowego samochodu?

  • Wynajem długoterminowy. Remedium na problemy związane z wysokimi kosztami utrzymania firmowego samochodu?

Różne sposoby finansowania firmowego samochodu

Nie ulega wątpliwości, że samochód to jeden z najważniejszych zasobów firmy. Wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie bez niego prawidłowo funkcjonować. Pierwszym sposobem na zapewnienie sobie wszystkich korzyści, jakie daje samochód w firmie, jest jego zakup na własność. Na to rozwiązanie decyduje się jednak dziś stosunkowo niewiele firm. Wiąże się ono bowiem z wysokim wydatkiem początkowym uzależnionym od wartości samochodu, jaki przedsiębiorstwo musi ponieść, zanim jeszcze zacznie użytkować pojazd. Istnieją także dużo korzystniejsze pod względem finansowym rozwiązania, po które firmy sięgają zdecydowanie częściej.

Pierwszym z takich rozwiązań jest leasing. Polega on na użytkowaniu samochodu, jednak bez konieczności jego zakupu na własność. Za korzystanie z leasingowanego auta firma płaci wkład własny oraz określoną w umowie, miesięczną ratę. Warto jednak wiedzieć, że leasingowany samochód nie jest własnością firmy - może się nią stać dopiero w momencie jego wykupu, na który można się zdecydować po wygaśnięciu umowy. Mimo tego, że samochód dopiero wtedy przechodzi na własność leasingobiorcy, firma ponosi wszystkie związane z jego użytkowaniem koszty - naprawy, serwis, paliwo, ubezpieczenie, przeglądy techniczne itp. 

Oprócz zakupu auta firmowego na własność i leasingu mamy do wyboru jeszcze dwa rozwiązania. Pojazd w firmie może zostać zakupiony na kredyt lub wynajęty w formie wynajmu długoterminowego. Te dwa rozwiązania cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców w ostatnich latach. Jeśli jednak uważnie je prześledzimy, zdamy sobie sprawę z tego, że zdecydowanie więcej je dzieli niż łączy. Sprawdźmy więc, na czym polega zakup firmowego auta na kredyt i czym ta forma finansowania firmowego pojazdu różni się od wynajmu długoterminowego.

Firmowe auto na kredyt. Jakie są zalety i wady tego sposobu finansowania firmowego samochodu?

Kredyt samochodowy niewiele różni się od pozostałych kredytów. Zaciąga się go od banku, który jest w stanie sfinansować nawet 100% kosztów zakupu auta. Jest to świetne rozwiązanie dla firm, które nie chcą inwestować swoich środków pieniężnych w tak znaczący wydatek, jakim jest zakup firmowego samochodu. Warunkiem skutecznego ubiegania się o kredyt na zakup auta jest jednak posiadanie zdolności kredytowej na określonym poziomie.

Problemy z uzyskaniem finansowania mogą więc mieć zwłaszcza nowe firmy, które dopiero rozwijają swoją działalność, a także przedsiębiorstwa, które posiadają już inne, aktywne zobowiązania finansowe - każdy kolejny kredyt będzie obniżał ich zdolność kredytową. Nie sposób nie wspomnieć także o wysokich kosztach tego sposobu finansowania samochodu, na które składa się także oprocentowanie kredytu - kredyt samochodowy do kredyt gotówkowy, który jest znacznie wyżej oprocentowany niż kredyt hipoteczny. 

Jeśli jednak uda nam się uzyskać kredyt samochodowy i za jego pomocą zakupić firmowe auto, szybko przekonamy się, że korzystanie z niego właściwie niewiele różni się od posiadania auta na własność. Podczas gdy w przypadku leasingu samochód pozostaje własnością leasingodawcy, w przypadku kredytu od razu przechodzi na własność firmy. W obu przypadkach należy zadbać o dobry stan techniczny pojazdu, zapewnić mu paliwo, dokonywać niezbędnych napraw, przeglądów technicznych itp. Kredytobiorcę, obciążają także koszty związane z ubezpieczeniem samochodu, wymianą opon i wiele innych wydatków, do których należy jeszcze dodać płaconą co miesiąc ratę kredytu samochodowego. W efekcie, korzystanie z firmowego samochodu na kredyt okazuje się dość kosztowne, zwłaszcza w dzisiejszych realiach. 

Wynajem długoterminowy. Remedium na problemy związane z wysokimi kosztami utrzymania firmowego samochodu?

Zarówno zakup firmowego samochodu za gotówkę, jak i jego wzięcie w leasing i kredyt samochodowy wiążą się z wysokimi kosztami. Na koszty użytkowania samochodu w przypadku tych trzech sposobów finansowania floty firmowej składają się zarówno wszystkie wymienione powyżej koszty eksploatacji, jak i co miesięczna opłata za użytkowania leasingowanego lub kredytowego auta. W przypadku zakupu samochodu na własność zastępuje ją natomiast wysoki, jednorazowy wydatek zależny od wartości pojazdu. 

Nic więc dziwnego, że coraz więcej polskich firm zamiast kupować samochód na własność lub brać go w leasing/kredyt, decyduje się na alternatywne rozwiązanie. Jest nim najem długoterminowy, którego specyfika jest całkowicie odmienna na wielu płaszczyznach w stosunku do opisanych wcześniej sposobów finansowania firmowego samochodu.

Wynajem długoterminowy z roku na rok zyskuje coraz większe grono swoich zwolenników. W większości przypadków nie jest wymagany żaden wkład finansowy na start, co pozwala na zbudowanie floty samochodowej bez konieczności inwestowania w nią firmowych środków. Podobnie, jak w przypadku leasingu i kredytu samochodowego, konieczne jest natomiast podpisanie umowy, w której określone są zasady użytkowania samochodu, czas trwania wynajmu, a także koszty, które zawiera miesięczna opłata. Wynajem długoterminowy pozwala na wynajęcie wybranego, nowego auta na czas dłuższy niż 12 miesięcy. Większość firm decyduje się podpisanie umowy na ok. 2 lata. Co dzieje się z autem po zakończeniu umowy?

W przypadku wynajmu samochodu, podobnie jak przy leasingu, przez cały czas obowiązywania umowy auto pozostaje własnością wypożyczalni. Po wygaśnięciu umowy, firma może natomiast zdecydować się na dwa rozwiązania - może wykupić auto w cenie wskazanej w umowie, albo wynająć nowy samochód, lepiej dopasowany do jej aktualnych możliwości finansowych i potrzeb. Auto na abonament jest więc tym lepszym rozwiązaniem, które pozwala więc na korzystanie z wynajmowanego pojazdu tak długo, jak tego potrzebuje firma. Co natomiast z kosztami?

I pod tym względem wynajem długoterminowy samochodu zdecydowanie nie zawodzi! Miesięczna opłata za korzystanie z auta w abonamencie zawiera bowiem znacznie więcej niż otrzymujemy w przypadku leasingu, zakupu auta na własność oraz kredytowania kosztów jego zakupu. Wypożyczalnia ponosi wydatki związane m.in. z naprawami, serwisowaniem i przeglądami technicznymi auta, w jej gestii leży także wymiana opon, samochód zastępczy, a także koszty związane z ubezpieczeniem. Jest to więc sposób finansowania samochodu, które zapewnia firmie oszczędności na wielu polach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na sprawdzenie, jak działa wynajem długoterminowy samochodu i jakie korzyści oferuje.

Tagi