4 kwietnia 2024

Koszt wynajmu samochodu - od czego zależy?

Koszt wynajmu samochodu - od czego zależy?

Udostępnij:

Wynajęcie samochodu to doskonałe rozwiązanie, aby zapewnić sobie stały dostęp do pojazdu bez konieczności stawania się jego właścicielem. To usługa, z której mogą dziś korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy budujące od podstaw swoją flotę pojazdów. Przeglądając oferty wypożyczalni, można się jednak nieco zdziwić - ceny oferowanych na wynajem samochodów są bowiem bardzo zróżnicowane. Jakby tego było mało, większość niezorientowanych w temacie osób zwyczajnie nie wie, z czego wynikają te różnice oraz od czego tak naprawdę zależy koszt wynajmu samochodu. Sprawdźmy, jakie czynniki mają największy wpływ na kwoty ustalane przez wypożyczalnię!

Legend

Spis treści

  • Po pierwsze, rodzaj, marka i klasa a koszt wynajęcia samochodu

  • Rodzaj silnika a koszt wypożyczenia auta

  • Cena wypożyczenia samochodu a dodatkowe wyposażenie na jego pokładzie

  • Czas korzystania z samochodu a cena jego wypożyczenia

  • Pozostałe czynniki, które mogą mieć wpływ na koszt najmu samochodów

Po pierwsze, rodzaj, marka i klasa a koszt wynajęcia samochodu

W ofercie polskich wypożyczalni znaleźć można różne pojazdy. Ich wybór jest zazwyczaj na tyle zróżnicowany, że każdy klient ma szansę znaleźć wśród nich pojazd właściwie dostosowany do osobistych potrzeb. Wypożyczalnie obsługują zarówno klientów indywidualnych, którzy najczęściej korzystają z wynajmu krótkoterminowego, jak i firmy - te natomiast zdecydowanie najchętniej wybierają wynajem średnio- i długoterminowy i w oparciu o niego budują swoją flotę pojazdów.

Dostępne w ofercie wypożyczalni pojazdy to zarówno typowe auta miejskie, które idealnie sprawdzają się do codziennego przemieszczania się z miejsca na miejsce, w czasie wyjazdów służbowych, a także podczas wakacyjnych wojaży po Polsce. Oprócz nich, wypożyczalnie dysponują także samochodami dostawczymi, które pozwalają na przewiezienie większych gabarytowo przedmiotów, w związku z czym świetnie nadają się do transportu towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wreszcie, oferta wypożyczalni obejmuje także tzw. samochody klasy premium. Są to luksusowe, reprezentacyjne pojazdy przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów - prezesów firm, managerów, a także osób, które chciałyby zabłysnąć i podkreślić swój wysoki status społeczny użytkowanym na co dzień samochodem. 

W zależności od wybranej klasy, rodzaju oraz marki auta, za jego wypożyczenie zapłacimy inną kwotę. Najtańszą opcją są samochody klasy A, czyli kompaktowe pojazdy miejskie, najwięcej natomiast kosztuje wynajem auta z segmentu premium oraz dużych pojazdów, vanów i aut sportowo-terenowych.

Rodzaj silnika a koszt wypożyczenia auta

Spory wpływ na cenę wynajmu auta ma także wbudowany w nie silnik. We współczesnych samochodach spotykamy trzy jego rodzaje - spalinowy, hybrydowy oraz elektryczny. Koszt wypożyczenia samochodu często zależy także od pojemności i mocy silnika - im jest ona wyższa, tym więcej kosztuje wypożyczenie auta. Kryterium to jest jednak ściśle związane z klasą pojazdu. 

Typowo miejskie pojazdy są bowiem zazwyczaj wyposażone w silniki elektryczne lub spalinowe o stosunkowo niewielkiej mocy. Duże samochody posiadają natomiast silniki o wysokiej pojemności, co zwiększa koszt wynajmu takiego auta. Aby więc nie ponosić zbędnych kosztów i nie przepłacać za wynajem wybranego samochodu, warto wybrać pojazd dostosowany do swoich potrzeb oraz celu, w jakim będzie wykorzystywany.

Cena wypożyczenia samochodu a dodatkowe wyposażenie na jego pokładzie

To, ile kosztuje wypożyczenie samochodu, w dużej mierze zależy także od dodatków, które otrzymujemy w pakiecie z pojazdem. Mowa tu zarówno o typowo materialnych gadżetach, w które może być wyposażony pojazd, jak i o dodatkowych, przydatnych w czasie korzystania z samochodu usługach, które możemy otrzymać wraz z nim.

Dodatkowe wyposażenie samochodu może obejmować m. in. fotelik dla dziecka, skórzaną tapicerkę, GPS, kamerę cofania, asystenta kierownicy, klimatyzację, łańcuchy do jazdy po śniegu i wiele innych dodatków podnoszących komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

Jeśli natomiast chodzi o usługi, także i one mają wpływ na cennik wynajmu samochodów. W cenie wynajmowanego pojazdu zawarte są koszty ubezpieczenia pojazdu, assistance, wymiany opon, napraw, części zamiennych oraz inne opłaty, których obecność lub brak w pakiecie z samochodem również wywiera wpływ na ostateczny koszt jego wypożyczenia.

Klienci korzystający z wynajmu średnioterminowego i długoterminowego mogą ponadto liczyć na wsparcie w zakresie doboru pojazdów oraz profesjonalne zarządzanie flotą samochodową. Ta ostatnia usługa jest szczególnie doceniana przez firmy, które budują swój tabor w oparciu o wynajem długoterminowy samochodu.

Czas korzystania z samochodu a cena jego wypożyczenia

Nie bez znaczenia dla ceny wynajęcia samochodu w wybranej wypożyczalni pozostaje czas trwania umowy. Auto możemy obecnie wynająć na krótki, średni lub długi termin, w zależności od osobistych potrzeb oraz czasu, w którym planujemy z niego korzystać. Warto jednak wiedzieć, że czas obowiązywania umowy wpływa na cenę wynajmu. 

Zasada jest prosta, aczkolwiek nie tak oczywista, jak mogłoby się to wydawać - na im dłuższy czas planujemy wynająć samochód z wypożyczalni, tym lepszej i niższej opłaty za dobę możemy się spodziewać. W związku z tym, wynajem długoterminowy jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym pod względem finansowym niż wynajem krótkoterminowy.

Pozostałe czynniki, które mogą mieć wpływ na koszt najmu samochodów

Koszt wypożyczenia samochodu może także zależeć do lokalizacji, w jakiej mieści się wypożyczalnia aut, a także miejsca oraz sposobu odbioru pojazdu. W przypadku wynajmu samochodu w mniejszej miejscowości, zwykle zapłacimy za niego mniej niż za wypożyczenie samochodu w dużym mieście, na lotnisku lub przy dworcu kolejowym. 

To, ile wynosi koszt wynajmu auta, może zależeć także od sposobu jego przekazania klientowi - odbiór osobisty z wypożyczalni zwykle nie wiąże się z dodatkowym kosztem, który z kolei poniesiemy zamawiając podstawienie samochodu pod konkretny adres. Podobna zasada obowiązuje, jeśli chcemy zwrócić auto - aby uniknąć opłat, warto odwieźć samochód prosto do wypożyczalni.

Wypożyczalnia samochodów może stosować także limity kilometrów, które mają wpływ na ostateczną kwotę, jaką będziemy musieli uiścić po zakończeniu korzystania z usługi. Ustalona przy podpisywaniu kwota nie zmieni się, jeśli zmieścimy się w ustalonym limicie, jeśli natomiast zostanie on przekroczony, będziemy musieli dopłacić różnicę. Limity kilometrów można zwiększyć przy zawieraniu umowy lub po prostu skorzystać z usług tej wypożyczalni, która ich nie nakłada.

Tagi